Prawdopodobnie najlepsze systemy kominowe w Polsce!
661 90 30 90
biuro@kominygt.pl

System kominowy Brata z serii uniwersalnych – Brata Uniwersal

Blog kominowy - opisujemy prawdopodobnie najlepsze systemy kominowe w Polsce!

System kominowy Brata z serii uniwersalnych – Brata Uniwersal

brata-uniwersal-solidny-top-10-kominow-najlepsze-2018-nowosci-w-systemach-kominowych-tani-i-bezpieczny

Komin Brata Uniwersal – najpopularniejszy kominów uniwersalnych

Brata Uniwersal jest jednym z najlepszych kominów systemowych firmy Brata. Znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnych kotłach opalanych gazem, a także kotłach opalanych olejem. Ponadto ten uniwersalny system kominowy można wykorzystać w tradycyjnym kotle opalanym drewnem, węglem, miałem węglowym czy nawet brykietem. Poza tym ma on zastosowanie w kominkach – zwłaszcza w kominkach z płaszczem wodnym. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się produktów. Brata oferuje zadowalającą cenę, która idzie w parze wysoką z jakością produktu.

Polski produkt czyli solidnie, nowocześnie i z zaufaniem

Ten uniwersalny trzywarstwowy komin, co bardzo ważne, jest wykonany w Polsce. W pełni izolowany oraz spełniający wymagania dotyczące najnowszych technologii techniki grzewczej. Specjalnie wykonana przez Bratę konstrukcja obudowy pozwala na pełne użycie izolacji rury szamotowej oraz wentylację. Ważne, że w pustaku zastosowano kanały służące do przewietrzania całego systemu kominowego. Odprowadzanie spalin w zakresie temperatur od 60° do 600°C, jest atutem systemów Uniwersal Brata, zresztą takie jest jego przeznaczenie.

Zastosowane rozwiązania w wyprodukowanym przez firmę Brata kominie z serii Uniwersal są nowoczesne i technologicznie, zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Warunkiem bezpieczeństwa jest korzystanie z instrukcji obsługi, którą producent dostarcza wraz z systemem kominowym.

Co tak na prawdę zawiera system kominowy Braty i do czego służą poszczególne elementy.

W pakiecie kominów systemowych otrzymujemy bardzo ważną, szczegółową oraz niezwykle precyzyjną instrukcję montażu – od niej powinniśmy zacząć. Poniżej przedstawiamy film instruktażowy (bardzo pomocny);

Ponadto pakiet obejmuje miedzy innymi:

 • Rurę ceramiczną w zależności od wyboru, średnica: 140, 160, 180, 200, 250.
 • Trójnik spalinowy 90° w standardzie lub 45° za dopłatą. Trójnik 45° służy do budowy przyłączy spalin przy kominkach – co prawda zalecany jest przez producentów przy każdym kominku – jednak z doświadczenia wiemy, że stosuje się go tylko wtedy gdy kominek „kończy się wysoko”. Innymi słowy, kiedy istnieje potrzeba zamontowania trójnika wysoko pod stropem. Wtedy trójnik 45 st. ułatwia połączenie wkładu kominkowego z kominem. W innych przypadkach w zupełności wystarczy standardowe 90 stopni.
 • Trójnik wyczystkowych,
 • Pustak keramzytobetonowy. W zależności od ilości wentylacji mamy do wyboru pustak bez wentylacji, z jedna wentylacją oraz z dwiema wentylacjami.
 • Ściek kondensatu z zabezpieczoną drożnością odpływu służy do odprowadzania skroplin.
 • Szalunek tynkarski zabezpiecza przed zabrudzeniami oraz chroni wnętrze ceramiki podczas wznoszenia komina, szalunek umożliwia wykonanie prawidłowej dylatacji pomiędzy tynkiem a trójnikiem 90°.
 • Kratka wentylacyjna stworzona do zapewnienia ciągu powietrza wentylującego wełnę, która izoluje ceramikę.
 • Drzwiczki wyczystki służące jak nazwa wskazuje do czyszczenia komina.
 • Płyta czołowa izolacyjna 90° lub 45° jest do uszczelniania trójnika.
 • Kołnierz uszczelniający jest częścią stożka komina. j jest on stworzony do uszczelnienia miejsca pomiędzy rurą ceramiczną a płytą przykrywającą zwaną inaczej daszkiem betonowym.
 • Stożek komina służy do odprowadzania deszczu (opadów) z zewnętrznej części komina.
 • Szablon murarski o wymiarach 30 x 30 cm służący do precyzyjnego nakładania zaprawy podczas budowy komina.
 • Szablon montażowy kartonowy pomagający w trasowaniu wycięć w obudowie komina.
 • Kit do klejenia rur ceramicznych.
 • Uszczelniacz kauczukowy Brata o objętości 60 ml.
 • Sznur ceramiczny który uszczelnia oraz wypełnia dylatacje pomiędzy czopuchem a trójnikiem spalinowym. Grubość sznura to Ø 6mm lub Ø 10mm.
 • Wełna izolacyjna spełnia ważne funkcje w systemach kominowych. Pierwszą jest izolacja wkładu ceramicznego komina na całej długości zapobiegając jego schłodzeniu. Drugą jego funkcją jest stabilizacja wkładu ceramicznego komina.
 • Gąbka służąca do oczyszczania krawędzi rur ceramicznych oraz ich nawilżenia przed nałożeniem kitu do łączenia ceramiki.
 • Komin uniwersalny Braty – kotły opalane jakie paliwa obsłuży?

  Komin uniwersalny Brata jest zalecany dla inwestorów, którzy chcą korzystać z różnych rodzai paliw (lub też na etapie budowy nie wiedzą jaki będzie kocioł). Komin oferuje nam wiele funkcji – w tym palenie drewnem, brykietem, eko groszkiem, koksem, pelletem, miałem, olejem opałowym, węglem, a nawet gazem (dotyczy kotłów z otwartą komorą spalania). Komin może być wykorzystany w nowych kotłach jak i starych piecach opalanych na przykład węglem, czy drewnem (kuchnie, kominki, kozy).

 

Jedna odpowiedź

 1. […] Komin to nie tylko odprowadzenie spalin. Komin to również wentylacja grawitacyjna. Producent proponuje aż 9 różnych pustaków wentylacyjnych 1, 2, 3 i 4 kanałowych. Poziomych i pionowych. W tym specjalny podwójny pustak wentylacyjny izolowany pianobetonem – specjalnie do kominów Rondo Thermo Plus. Wysokość wentylacji Schiedla to tradycyjne już 33 cm. O innych kominach systemowych możesz przeczytać tutaj. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *