Prawdopodobnie najlepsze systemy kominowe w Polsce!
661 90 30 90
biuro@kominygt.pl

Krótki przegląd systemów kominowych Schiedel

Blog kominowy - opisujemy prawdopodobnie najlepsze systemy kominowe w Polsce!

Krótki przegląd systemów kominowych Schiedel

Kominy Schiedel

Kominy Schiedel – systemy kominowe lidera

Firma Schiedel już od 70 lat i to z ogromnym powodzeniem produkuje (i wymyśla) systemy kominowe. Legenda głosi, że jej założyciel Friedrich Schiedel rozpoczął produkcję od dwóch pożyczonych łopat i taczki. Cóż od tego czasu wiele się zmieniło i firma pana Friedricha stała się liderem europejskim, a jego pionierski produkt – system kominowy – zdominował rynek budowlany. Dziś ma wielu naśladowców. Jednak to Schiedel wymyślił składane z modułów systemy kominowe!

Jak na lidera przystało produkty tej marki cechują się bezpieczeństwem, niezawodnością, wysoką jakością i innowacyjnością.
W ofercie europejskiego lidera znajdziemy wiele rozwiązań kominowych i wentylacyjnych. Naliczyliśmy przynajmniej dziewięć systemów do odprowadzania spalin i taką samą liczbę pustaków wentylacyjnych do budowy kominów wentylacji grawitacyjnej. Cała ta mnogość pomnożona przez kombinację oferowanych średnic, pustaków z pojedynczą wentylacją, z podwójną wentylacją czy w końcu pustaków bez wentylacji, kominów łączonych (Schiedel Dual – komin wielofunkcyjny), różnych wysokości, rodzajów trójników i zastosowań idzie w setki, jeśli nie w tysiące. Możliwości wyboru jest sporo. Kilka najbardziej popularnych (najczęściej sprzedawanych) postaramy się pokrótce opisać poniżej.

Rondo – komin na paliwa stałe.

W większości współczesnych domów jest kominek. Jeżeli nie jest zaopatrzony w płaszcz wodny i służy raczej jako źródło nastroju, od czasu do czasu rozpalony aby dać ciepło – to idealnym rozwiązaniem dla kominka będzie ceramiczny komin Schiedel Rondo. Do wyboru mamy kominy o średnicy wkładu 16, 18 i 20 cm w dwóch wersjach pustaka – bez wentylacji i z pojedynczą wentylacją. Wysokość moduł (pustaków) kominów Schiedla to 33 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu kominy stawia się zdecydowanie szybciej. Ta wysokość stosowana jest we wszystkich kominach i wentylacjach – dzięki temu produkty są kompatybilne. Wracając do Ronda – komin sprawdzi się przy kominkach i kotłach na paliwa stałe (kozy, kuchnie węglowe – słowem urządzeniach grzewczych na węgiel i drewno, których temperatura spalin przekracza 200 st. C.)

Schiedel Rondo Plus i Schiedel Stabil – kominy uniwersalne.

Kominy uniwersalne ze stajni Schiedla to Rondo Plus i Stabil – ten drugi jest ekonomiczną wersją pierwszego jednak nie obsłuży kotłów gazowych. Oba systemy, oprócz stanowiącego serce komina wkładu z rur (kształtek) ceramicznych, są izolowane. Przestrzeń pomiędzy kształtkami ceramicznymi a obudową (pustakiem) wypełniona jest wełną mineralną. Kominy posiadają zbiornik kondensatu (odskraplacz). Komin Rondo Plus wyposażono w głęboki odskraplacz co oznacza, że obsłuży kondensacyjne kotły gazowe lub olejowe. Warunek jest jeden – kotły muszą mieć otwartą komorą spalania. Z kolei Stabil jest dedykowany do kotłów na paliwa stałe (drewno, węgiel, ekogroszek, pellet, biomasa). Jego odskraplacz jest niski i służy jako podstawa ceramiki.

Kominy pracują z urządzeniami grzewczymi o temperaturze spalin od 60°C do 600°C. Dostępne średnice przewodu spalinowego to: 14, 16, 18, 20, 25 i 30 cm. Do dyspozycji mamy kominy bez wentylacji oraz z pojedynczym zintegrowanym kanałem wentylacyjnym. Dla wymagających inwestorów, którym marzy się dom pasywny, dom energooszczędny Schiedel proponuje podwójnie ocieplony (jedna warstwa to otulina pomiędzy rura ceramiczną a pustakiem, druga to pianobeton w ściankach pustaka) komin Rondo Thermo Plus o średnicy 180 lub 200 mm. Komin ma podwójną wentylację.

Jaki komin do gazu? Tylko Schiedel Avant i Avant Economic! A może Quadro?

Do kotłów gazowych Schiedel przygotował kominy Avant i Avant Economic z wentylacją. Tu dominuje średnica wkładu 12 cm. Do wyboru są również większe średnice 14, 16, 18 20 a nawet 25 cm. Rura Avanta jest karbowana – co wpływa dodatnio na sprawność kotła. Ponadto jest rur izostatyczną. Komin pracuje w podciśnieniu – jest systemem powietrzno-spalinowym i obsługuje kotły gazowe z zamknięta komorą spalania. A co z kominem Quadro i Quadro Pro? Cóż, jest jeszcze bardziej nowoczesny i jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie. Jest tez najnowszym na chwilę obecną produktem Schiedla – zobaczymy co z niego wyrośnie.

Komin wielofunkcyjny Schiedel Dual.

Ostatnio na rynku budowlanym dostrzega się trend oszczędności przestrzeni i łączenia wszędzie tam, gdzie taka integracja jest możliwa – oczywiście bez straty jakości i parametrów użytkowych. W przypadku systemów kominowych Schiedla odpowiedzią na ten trend jest wielofunkcyjny komin Dual. To nic innego jak 3 kominy w jednym pustaku: komin uniwersalny (18 lub 20 cm) komin do kotłów gazowych z zamknięta komorą spalania (12 cm) i komin wentylacyjny. Takie połączenie to oszczędność miejsca, czasu budowy i finansów.

Komin Pro Advance.

Advance znaczy postęp. Miłośnicy tenisa od razu skojarzą ten wyraz z pojęciem „przewaga”. Terminy te definiują Schiedla i jego filozofię produkcji kominów. Dzięki niej powstał komin Pro Advance – najnowocześniejszy z nowoczesnych – oparty na unikatowej profilowanej rurze izostatycznej o długości 133 cm. W pełni uniwersalny i niezależny system o najwyższych parametrach technicznych i termicznych.

Wentylacja Schiedel.

Komin to nie tylko odprowadzenie spalin. Komin to również wentylacja grawitacyjna. Producent proponuje aż 9 różnych pustaków wentylacyjnych 1, 2, 3 i 4 kanałowych. Poziomych i pionowych. W tym specjalny podwójny pustak wentylacyjny izolowany pianobetonem – specjalnie do kominów Rondo Thermo Plus. Wysokość wentylacji Schiedla to tradycyjne już 33 cm. O innych kominach systemowych możesz przeczytać tutaj.

 

Jedna odpowiedź

  1. […] pakiecie kominów systemowych otrzymujemy bardzo ważną, szczegółową oraz niezwykle precyzyjną instrukcję montażu – od […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *